سبد خرید

طب فشاری چیست؟

طب فشاری (Acupressure) از هزاران سال پیش در چین استفاده می شده است. این طب از اصولی کلی برخوردار است و برای ایجاد آرامش و درمان بیماری های مختلف استفاده می گردد.

تئوری طب فشاری چیست؟

طب فشاری یکی از انواع درمان های بدنی در آسیا است. از انواع دیگر آن می توان به طب کیگونگ (qigong)  و توینا (Tuina) اشاره کرد که در طول تاریخ بسیار موفق بوده اند. طب سنتی چینی کانال ها و نقاطی از بدن را تعریف می کند. این نقاط معمولا همان نقاطی هستند که در طب سوزنی هم استفاده می شوند. اعتقاد بر این است که از طریق این کانال های نامرئی جریان انرژی حیاتی یا یک نیروی حیاتی به نام کیچی (qi ch’i) جریان می یابد.

همچنین اعتقاد بر این است که ۱۲ کانال بزرگ، اعضای خاص یا شبکه های اندام های بدن را به یکدیگر متصل می کنند. این کانال ها سیستم ارتباطی را در سراسر بدن سازماندهی می کنند. کانال ها از نوک انگشتان شروع می شوند، به مغز متصل می شوند، و سپس به یک عضو دیگر یا یک کانال دیگر متصل می شوند.با توجه به این نظریه، وقتی یکی از این کانال ها مسدود می شود یا از تعادل خارج می شود، ممکن است بیماری رخ دهد.طب فشاری و طب سوزنی از جمله انواع طب سنتی چینی هستند که مانند سایر طب های سنتی از طریق بازگرداندن تعادل به بدن به درمان بیماری ها می پردازد.

این طب چگونه کار می کند؟

متخصصان طب فشاری از دست ها، آرنج، پاها، ماساژ و یا دستگاه های خاصی استفاده می کنند تا فشار متفاوتی را به کانال های مختلف بدن وارد کنند. هر جلسه  معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. برای رسیدن به بهترین نتایج، بسته به نوع بیماری و شدت و ضعف آن تعداد جلسات مورد نیاز تعیین می شود. همان طور که گفتیم، هدف از طب فشاری و یا سایر انواع طب آسیایی بازگرداندن سلامت و تعادل به کانال های بدن و تنظیم نیروهای یین (انرژی منفی) و یانگ (انرژی مثبت) است.

برخی از طرفداران طب فشاری، این طب را نه تنها برای درمان بیماری های جسمی، بلکه برای درمان بیماری های روحی هم موثر می دانند. در طب مدرن اگرچه ممکن است وجود کانال ها و نقاط حساس در بدن رد شود، ولی نتایج به دست آمده از طب فشاری انکار ناپذیر است و این نتایج را معمولا به عواملی مانند کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و یا تحریک اندورفین ها، که به طور طبیعی باعث کاهش درد می شود، مرتبط می دانند.

9 thoughts on “طب فشاری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...